Publikfest i Klimpfjäll

HK Hillclimb 2022

På Valborgsmässoafton, den 30 April, är det återigen dags för HK Hillclimb!

I skrivande stund är 67 förare anmälda i 4 klasser

Norrliften

Tävlingen hålls i Norrliften med första tävlingsstart kl. 11.30.

Servering

Servering med mat, fika och dryck i skidstugan.

Entre

Vuxen 140kr – Barn 7 år-17 år 70:-.

Startalista HK Hillclimb 2022


Open Mod

39 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
1 Even Johansen Polaris Pro Rmk 850 -19 Mosjøen Team Fette Nais
7 Viktor Skundberg Artic Cat Sno Pro 500 -14 Fauske Aller Bæst
9 Jonte Nyström Arctic-Cat Hardcore -19 Lycksele SLÄPINTHEFACE
11 Kim Viklund Polaris Khaos 850 146 -21 Skellefteå
16 Robin Thunberg Polaris Khaos 850 146 -22 Sidensjö
17 Odin Ivarrud Polaris khaos 850 -22 Mosjøen Team Daleng
19 Sammy Lillfjäll Polaris Khaos 850 -20 Dorotea Dorotea Motorsportklubb
21 Tobias Teglund Skidoo Rev 800 -03 Rödåsel
23 Hugo Holmström Lynx Re 3700 -20 Klimpfjäll Team Lindblads Motor
26 Gisle Fisktjønmo Ski Doo Rs -19 Mo I Rana
27 Jocke Rönnqvist Polaris 850 -22 Vilhelmina VMC
36 Lucas Rickardsson Arctic Cat Mountain Cat M8000 -19 Vilhelmina Team Dunken
39 Niklas Grönlund Polaris 850 -22 Vilhelmina VMCCREW
40 Oskar Norum Polaris 600 RACER -19 Bjurholm Umeå Terräng & Motor
44 Felix Andersson Lynx Re 3900 -20 Malgovik Team LIMAB
51 Hampus Norlen Polaris Pro Rmk 800 -16 Nyland Team Fullmutter
52 Rasmus Öholm Skidoo Summit 850 146 -18 Nyland Team Fullmutter
53 Emil Molander Ski-Doo Expert -22 Sundsvall Northbike
54 Jonatan Holmquist Arctic Cat Hardecore -18 Dorotea TEAM LIMAB
55 Max Eriksson Polaris Khaos 850 -22 Åsele Team LIMAB
56 Erik Olofsson Skidoo Summit 850 -19 Grytsjö Team Grytsjö
58 Mathias Blind Ski-Doo Summit 850 -22 VILHELMINA Team Lindblads Motor
60 Emil Bergström Lynx Boondocker 3700 -22 Sundsvall
66 Sigve Børresen Polaris 850 Khaos -20 Mosjøen
69 Oscar Svanberg Skidoo Summit 850 146 -21 Kramfors Sollefteå Servicecenter
77 Stian Lillemo Arctic Cat Alpha One 8000 -20 Mosjøen Eg Å Arild
80 Emil Ahrling Polaris Khaos 146 850 -22 Lycksele Ahrling Racing
86 Mattias Olofsson Skidoo Summit 850 -19 Grytsjö Team Grytsjö
92 Filip Forsberg Polaris Khaos -20 Norsjö
99 Anton Norberg Polaris Rmk -17 Domsjö
110 Viktor Lindblad Lynx RE 3700 -22 Vilhelmina Team Lindblads Motor
113 Laara Sparrok Polaris Pro Rmk 850 -22 Hattfjelldal
199 John Isak Sørensen Polaris Khaos -22 Trofors, Norge Sørensen Motorsport
214 Stian Nordås Polaris Khaos 850 Slash -22 Mosjøen Team Daleng
220 Alexander Olsen Polaris Sks -62 Norge Team Veteranracing
277 Bent-Inge Sørensen Polaris Khaos -22 Trofors, Norway Team Daleng
392 Johan Härdin Polaris Khaos -21 Gävle
709 Tim Eriksson Lynx Boondocker -18 Dorotea Dorotea Motorsportklubb
747 Andreas Bergmark Lynx Shredder RE 850 -23 Skellefteå

Open Boost Only turbos

19 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
7 Jonas Håkansson Ski-Doo Summit 850-Turbo 154? -22 Örnsköldsvik
16 Arild Nyland Yamaha Sidewinder -20 Mosjøen
17 Odin Ivarrud Polaris boost -22 Mosjøen Team Daleng
26 Gisle Fisktjønmo Ski Doo Summit Xpert 850 -22 Mo I Rana
27 Jocke Rönnqvist Polaris Boost 850 -22 Vilhelmina
39 Niklas Grönlund Polaris Booooosted -22 Vilhelmina VMCCREW
50 Frank Lundqvist Skidoo Summit 850 Turbo 22 -22 Bredbyn Sollefteå Service Center
53 Emil Molander Ski-Doo Expert -22 Sundsvall Northbike
66 Sigve Børresen Polaris Khaos 850 -20 Mosjøen
69 Markus Tällström Skidoo Summitboondocker 3500rs -22 Örnsköldsvik Marinan
80 Emil Ahrling Polaris Khaos Boost -22 Lycksele Ahrling Racing
110 Viktor Lindblad Ski-Doo Expert Turbo -22 Vilhelmina Team Lindblads Motor
113 Laara Sparrok Polaris Pro Rmk 850 -22 Hattfjelldal
166 Tommy Nyland Yamaha Sidewinder -19 Norge
199 John Isak Sørensen Polaris Khaos -22 Trofors, Norge Sørensen Motorsport
277 Bent-Inge Sørensen Polaris Khaos Boost -22 Trofors, Norway Team Daleng
502 Oskar Elias Breivik Polaris Khaos Boost -22 Trofors
747 Andreas Bergmark Lynx Shredder RE 850 Turbo R -23 Skellefteå
1000 Kenneth Testsson Polaris Pro Comp Revolver Bullet -23 Vilhelmina Team Polaris USA

Snowbikes

2 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
11 Tommy Persson Ktm Exc 500 -19 Vålådalen
801 Fredrik Lantto Yamaha Yz450f -18 LULEÅ Dekalkit.Se

Girls Open

7 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
31 Emma Rothoff Ski-Doo Summit -17 Åre
33 Mikaela Grönlund Polaris Khaos -22 Vilhelmina
36 Tanja Nordfjell Arctic Cat Mountain Cat 800 -22 Vålådalen Arctic Cat Team Sweden
51 Evelina Ytterbom Polaris Khaos 850 -20 Sundsvall Powersport Center Sundsvall
53 Evelina Åström Ski-Doo Expert -22 Sundsvall Northbike
93 Frida Gradin Lynx Boondocker 3900 -22 Sidensjö Övik Marina Motor
99 Natali Kristoffersson SKI-DOO Summit Expert -20 Vilhelmina Team Lindblads Motor
© Copyright HK Fjäll