HK Hillclimb 2024

Publikfest i Klimpfjäll 27/4

Var?
Klimpfjäll skidbacke – sydliften

Tider:
Anmälan race dag: 9.00-10.00
Besiktning: 9.00-10.00
Förarmöte: 10.30
Första start: 11.00

Inträde publik:
Vuxen: 140kr
Barn (7-12år): 70kr

Förköp era entré biljetter nedan
Första start kl 11.00 | Servering med mat och fika finns vid banan.

Läs igenom regler och vilkor noga innan ni anmäler er. Först till kvarn som gäller!

Bilder från Hillclimb 2016

Fredag 26/4

  • Restaurangen öppen 17-20
    Förboka era platser i restaurangen då detta är en helg med mycket folk
  • Tre Trubadurer
    Dessa spelar i puben från kl 22.00 till sent in på fredag kvällen
    Fritt inträde fram till 21.30 därefter 150kr fram till stängning

Lördag 27/4

  • Hillclimb anmälan & besiktning 09.00-10.00
  • Hillclimb förarmöte 10.30
  • Hillclimb första start 11.00
  • Tre Trubadurer After Skoter
    Efter prisutdelningen spelar de nere i puben på hotellet. Om vädret tillåter är vi ute på altan
  • Hillclimb Buffé
    Förboka era platser i restaurangen då detta är en helg med mycket folk.
    Boka på info@klimpfjall.se eller ring 094071180
  • Tre Trubadurer
    Dessa spelar i puben från kl 22.00 till sent in på fredag kvällen
    Fritt inträde fram till 21.30 därefter 150kr fram till stängning

Startalista HK Hillclimb 2022


Open 950

39 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
3 Jonatan Holmquist Arctic Cat Hardecore -18 Dorotea Team Käftsmäll Racing
6 Anton Appelqvist Arctic Cat Nått 8000 -20 Dorotea Team Käftsmäll Racing
16 Robin Thunberg Polaris Khaos 850 -22 Sidensjö
20 Markus Tällström Lynx Rs 850 -21 Örnsköldsvik Övikmarina
21 Alvin Karlsson Skidoo Summit -20 Åsele
46 Victor Norberg Arctic Cat Mountain Cat -19 Umeå
53 Emil Molander Skidoo . -24 Sundsvall Team Northbike
54 Viktor Girhagen Ski-Doo Freeride 850 Rs -18 Sollefteå Sollefteå Service Center
63 Kalle Forsberg Polaris Khaos 146 9R -23 Örnsköldsvik Effekt Powerstore
64 Hayden Fartson Polaris Pro Competition 950 Revolver -25 Duluth Team US And A
65 Max Berg Lynx Bondocker 800 E-Tec -14 Forsnäs Team Forsnäs Racing
66 Robin Strandman Polaris Indy 850 -19 Umeå
77 Alexander Olsen Polaris Khaos -22 Mosjøen
85 Albin Tidebro Polaris Khaos 146 9R -23 Nordmaling
94 Jonatan Holmqvist Arctic Cat Hardecore -18 Dorotea Team Käftsmäll Racing
95 Oscar Axelsson Skidoo 850 Etec -23 MALGOMAJ Stalon
143 Jonas Holmquist Arctic Cat RM8000 Dorotea Team Käftsmäll Racing
177 Bent-Inge Sørensen Lynx Shredder -24 Trofors Team Fritidssentret
714 Emil Vanhatalo Polaris Khaos 9r -24 Boden
55 Max Eriksson Polaris Khaos 850 -22 Åsele Team LIMAB
56 Erik Olofsson Skidoo Summit 850 -19 Grytsjö Team Grytsjö
58 Mathias Blind Ski-Doo Summit 850 -22 VILHELMINA Team Lindblads Motor
60 Emil Bergström Lynx Boondocker 3700 -22 Sundsvall
66 Sigve Børresen Polaris 850 Khaos -20 Mosjøen
69 Oscar Svanberg Skidoo Summit 850 146 -21 Kramfors Sollefteå Servicecenter
77 Stian Lillemo Arctic Cat Alpha One 8000 -20 Mosjøen Eg Å Arild
80 Emil Ahrling Polaris Khaos 146 850 -22 Lycksele Ahrling Racing
86 Mattias Olofsson Skidoo Summit 850 -19 Grytsjö Team Grytsjö
92 Filip Forsberg Polaris Khaos -20 Norsjö
99 Anton Norberg Polaris Rmk -17 Domsjö
110 Viktor Lindblad Lynx RE 3700 -22 Vilhelmina Team Lindblads Motor
113 Laara Sparrok Polaris Pro Rmk 850 -22 Hattfjelldal
199 John Isak Sørensen Polaris Khaos -22 Trofors, Norge Sørensen Motorsport
214 Stian Nordås Polaris Khaos 850 Slash -22 Mosjøen Team Daleng
220 Alexander Olsen Polaris Sks -62 Norge Team Veteranracing
277 Bent-Inge Sørensen Polaris Khaos -22 Trofors, Norway Team Daleng
392 Johan Härdin Polaris Khaos -21 Gävle
709 Tim Eriksson Lynx Boondocker -18 Dorotea Dorotea Motorsportklubb
747 Andreas Bergmark Lynx Shredder RE 850 -23 Skellefteå

Open Boost Only turbos

19 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
7 Jonas Håkansson Ski-Doo Summit 850-Turbo 154? -22 Örnsköldsvik
16 Arild Nyland Yamaha Sidewinder -20 Mosjøen
17 Odin Ivarrud Polaris boost -22 Mosjøen Team Daleng
26 Gisle Fisktjønmo Ski Doo Summit Xpert 850 -22 Mo I Rana
27 Jocke Rönnqvist Polaris Boost 850 -22 Vilhelmina
39 Niklas Grönlund Polaris Booooosted -22 Vilhelmina VMCCREW
50 Frank Lundqvist Skidoo Summit 850 Turbo 22 -22 Bredbyn Sollefteå Service Center
53 Emil Molander Ski-Doo Expert -22 Sundsvall Northbike
66 Sigve Børresen Polaris Khaos 850 -20 Mosjøen
69 Markus Tällström Skidoo Summitboondocker 3500rs -22 Örnsköldsvik Marinan
80 Emil Ahrling Polaris Khaos Boost -22 Lycksele Ahrling Racing
110 Viktor Lindblad Ski-Doo Expert Turbo -22 Vilhelmina Team Lindblads Motor
113 Laara Sparrok Polaris Pro Rmk 850 -22 Hattfjelldal
166 Tommy Nyland Yamaha Sidewinder -19 Norge
199 John Isak Sørensen Polaris Khaos -22 Trofors, Norge Sørensen Motorsport
277 Bent-Inge Sørensen Polaris Khaos Boost -22 Trofors, Norway Team Daleng
502 Oskar Elias Breivik Polaris Khaos Boost -22 Trofors
747 Andreas Bergmark Lynx Shredder RE 850 Turbo R -23 Skellefteå
1000 Kenneth Testsson Polaris Pro Comp Revolver Bullet -23 Vilhelmina Team Polaris USA

Snowbikes

2 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
11 Tommy Persson Ktm Exc 500 -19 Vålådalen
801 Fredrik Lantto Yamaha Yz450f -18 LULEÅ Dekalkit.Se

Girls Open

7 Förare
Startnr Förare Maskin Ort Team
31 Emma Rothoff Ski-Doo Summit -17 Åre
33 Mikaela Grönlund Polaris Khaos -22 Vilhelmina
36 Tanja Nordfjell Arctic Cat Mountain Cat 800 -22 Vålådalen Arctic Cat Team Sweden
51 Evelina Ytterbom Polaris Khaos 850 -20 Sundsvall Powersport Center Sundsvall
53 Evelina Åström Ski-Doo Expert -22 Sundsvall Northbike
93 Frida Gradin Lynx Boondocker 3900 -22 Sidensjö Övik Marina Motor
99 Natali Kristoffersson SKI-DOO Summit Expert -20 Vilhelmina Team Lindblads Motor

© Copyright Klimpfjall.se